Sep 10, 2012

Muzeum Obrony Wybrzeża, Hel, Poland part.1.

Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" – muzeum zlokalizowane w Helu, otwarte wiosną 2006 roku, jego regulamin zatwierdził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski 27 lutego 2009 roku. Eksponuje swoje wystawy w dwóch wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej "Schleswig Holstein". W 1940 roku zainstalowano tu trzy działa kalibru 406 mm, które były wykonane dla planowanych przed wybuchem wojny niemieckich pancerników typu "H". Działa te, po oddaniu strzałów próbnych przeniesiono z Helu do Francji, jako baterię Lindemann.
Działa kalibru 406 mm są największymi na świecie, jakie kiedykolwiek były instalowane w bateriach stacjonarnych. Istniały działa większych kalibrów, lecz były to działa japońskich pancerników, działa kolejowe, działa na podwoziach gąsienicowych lub działa doświadczalne. We wnętrzach obiektów muzeum znajdują się stałe wystawy i eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel, wsławionego 32 dniami obrony w 1939 roku, oraz do historii Polskiej Marynarki Wojennej.
Pierwszym z obiektów jest wielokondygnacyjna wieża kierowania ogniem, z punktem widokowym na szczycie. 

Drugim obiektem jest stanowisko ogniowe nr 2 (istniały w sumie trzy stanowiska ogniowe) pod armatę kalibru 406 mm. Jednopoziomowe, naziemne stanowisko ogniowe składa się z części koszarowej dla 88 marynarzy, gigantycznej działobitni i części amunicyjnej mieszczącej cztery podręczne magazyny - dwa magazyny pocisków i dwa magazyny ładunków miotających.
Dnia 11 listopada 2006 roku, w święto Niepodległości Polski - zarząd Muzeum Obrony Wybrzeża podjął uchwałę 

o nadaniu Muzeum Obrony Wybrzeża imienia komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, bohaterskiego obrońcy Helu, straconego niewinnie w 1952 roku, w wyniku sfingowanego procesu przed stalinowskim sądem wojskowym. Muzeum znajduje się tuż przed wjazdem do Helu w pobliżu przejazdu kolejowego. Parking jest trochę niedopracowany i dość cięzko tam zostawić auto, jednak to nie powinien być jakiś większy kłopot. Muzeum powstało z inicjatywy sekcji "Zabytki Militarne" Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" - dzięki pomocy i wsparciu burmistrza Helu i władz gminy miejskiej Hel.
W 2008 roku Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu otwarło stałą wystawę poświęconą kpt. Karolowi Olgierdowi Borchardtowi oraz odtworzyło z pietyzmem jego mieszkanko zwane "Siódme niebo".

Więcej informacji: www.helmuzeum.pl


1 comment: